Ešte sú Vianoce : )

Včera bol prvý sviatok vianočný. Čas ničnerobenia. Veď …
Všetko navarené zo Štedrého dňa. Veď naša štedrá večera bola a vždy je naozaj štedrá. Máme šesť chodov plus pár druhov koláčikov. Kopec ovocia a aj nejaká zeleninka sa u nás nájde.
Takže od rána sme mali padla. Nič sme nemuseli robiť. Nič sme nerobili. Iba …
Iba jedli, rozprávali sa, pozerali staré filmy, rozprávky a … A šli sme sa prejsť. Lebo …
Lebo u nás v meste vládla hmla od rána do večera. Ale iba pár kilometrov za mestom bol iný svet. Ako to viem? Jednoducho. Šli sme na chalupu a tam nás privítalo slniečko plnou náručou svojich lúčov. A svietilo a svietilo a … Vyčarilo nám úsmev na tvári. Vlastne na tvárach. Išli sme tam nielen my dvaja, manžel a ja, ale aj syn s priateľkou. Bola to veľmi príjemná prechádzka.
Zastavili sme sa na chalupe. Vlastne len chalúpke. Je to taký storočný domček ešte s čiernou kuchyňou. Vyvetrali sme. Teda manžel otvoril všetky okná. Veď v dome boli len dva stupne a vonku pekných sedem. Kým sa vetralo, tak sme sa ja s Alenkou, synovou priateľkou, boli trošku prejsť dedinou. Bola, vlastne ešte stále je, odetá slávnostne, vo vianočnom šate. A tak sme šli. Len taký malý okruh. Prešli sme popri pár rodinných domoch, kde vládla vianočná pohoda. Aj zvieratká cítia tú pohodu, lebo boli zalezené vo svojich domčekoch, príbytkoch, či rovno poviem búdach. Ani jedného psa či psíka sme nevideli. Inak ma vždy pozdravia, veselo zaštekajú a zavrtia chvostíkom, keď idem popri nich do obchodu.
Len v potôčiku, ktorý tečie popri hadici domov a chodníku, ktorý lemuje tieto domy, sa bahnili kačice. No a ja , vášnivý fotograf, som vybrala z kabelky fotoaparát a fotila a fotila a … Mám krásne zábery kačíc i káčerov ako si hľadali niečo dobré, chutné do zobáčika. Vôbec si ma nevšímali, že sú objektom mojich krásnych záberov.
Obchod bol pravdaže zatvorený. Ani noha v ňom, ani pri ňom. Boli sme samučičké pri tom obchode. Šli sme ďalej.
Prišli sme ku krásnemu vianočnému stromu plnom žltých a červených veľkých vianočných gúľ. Urobili sme si pár fotiek a šli sme ďalej.
Blízko tohto ozdobeného stromu sa nachádza obecný úrad, dom remesiel a o kúsok vyššie evanjelický kostol. Šli sme si pozrieť kostol. Dnu sme sa nedostali, lebo už bol zatvorený. Slávnostná omša v ňom bola o desiatej a my sme tam boli už okolo jednej hodiny. Alenka, teda hlavne ona, ale aj ja, sme si urobili zábery tohto kostola. Chodníkom sme prešli až na druhú stranu a dostali sme sa na ďalšiu ulicu. Tam nás privítali dvaja hafani.
Sú to moji dobrí kamoši. Teda psí kamoši. Veď sa poznáme už chvíľku. Minule, keď som si urobila okružnú prechádzku dedinkou, som ich spoznala, prihovorila som sa im, odfotila ich, poďakovala a šla domov. Tak títo psíkovia, hoci vzrastom sú poriadne veľkí, ma privítali svojím spôsobom.
Zbadala som ich už z diaľky ako spokojne ležia pred vchodom do domu pred dverami a pozorujú okolitých ľudkov, ktorí hoci v malom počte, sa prechádzali dedinkou. Zastavila som sa s Alenkou pred týmto domom. Otvorila som kabelku, vybrala fotoaparát a … A milí psí kamoši ma zbadali a hneď sa vydali k plotu, k nám, aby nás pozdravili. Mávali chvostíkom, stavali sa na zadné nožičky, boli šťastné ako blchy v kožuchu. Urobila som pár záberov, keď mi vrecko na vetrovke začalo zvoniť.
Chvíľu zvonilo, kým som odložila foťák do kabelky a mohla zodvihnúť mobil. Ozval sa manželov hlas. „Kde ste?“ Nuž som mu odpovedala, že blízko, len pri evanjelickom kostole. Nevedel, kde je ten kostol, tak som mu vysvetlila, že len pri obecnom úrade, ten žltý kostol. Už vedel kde sme. A tak autom prišli so synom pre nás.
Spolu sme sa odviezli až k rybníku, ktorý má krásnu pešiu zónu. Veď cestou tam sme stretli mnoho domácich ľudkov. Tí išli pešo, na bicykli aj v kočiaroch. Teda detských kočíkoch.
Rybník nesklamal. Hladinu mal zamrznutú. Slniečko sa od nej odrážalo a nám bolo zrazu ešte krajšie na tvári i na duši. Obišli sme po hrádzi pol rybníka. Potom sme šli domov.
A krásny deň bol takmer za nami.
Pri ceste domov sme blízko nášho mesta znovu vstúpili do iného sveta. Do sveta plného hmly.
Aj vy ste prežili niečo neobyčajné počas tohto vzácneho, sviatočného dňa???sme

Koniec a začiatok

31.05.2026

Dnes máme posledný májový deň. Je krásna nedeľa ako stvorená na ničnerobenie, oddych, či tvorbu nových, netradičných vecí. Nech sa rozhodnete akokoľvek stráviť voľné chvíle, vždy získate dobrý pocit zo seba, zo svojho života. Dnes sa síce končí mesiac máj – lásky čas, ale láska tu zostáva s nami stále. Je to nielen láska medzi mužom a ženou, či láska k [...]

Máj – Lásky čas

02.05.2026

Prajem vám všetkým krásne popoludnie. Je nádherná, slnečná sobota, ideálna na oddych. Máme toľko príležitostí stráviť krásne hodiny v prírode, s priateľmi alebo s rodinou. Včera bol 1. máj, Sviatok práce. A oslávili sme ho štýlovo. Okrem iného sme si užili prehliadku klasických áut, ktoré všetky bezpečne dorazili na Námestie SNP vo Zvolene. Keďže ma [...]

Čo prináša sobota?

25.04.2026

Dnes je úžasný deň. Ako je to možné??? Jednoducho. Veď je sobota. Voľný deň. Aspoň pre väčšinu pracujúcich ľudí. Aj pre nepracujúcich. Ale tí si užívajú voľné dni stále. Možno dobrovoľne, možno nasilu. Nuž … Stačí sa pozrieť von z okna a hneď uvidíte slniečkom zaliatu krajinu, domy, stromy, ľudí, zvieratá. Je to málo či veľa??? [...]

Fico, Magyar

Žiadne Rakúsko-Uhorsko. Fico sa prvý raz stretne s Magyarom. Ako ich vzťah ovplyvní V4?

18.06.2026 06:00

Chystá sa veľké vzkriesenie visegrádskej štvorky?

kolaz umrtie byty lenka nemeth a ivan majersky

Zatekajúca strecha je menší problém než vražda. Vysnívané byty ľudia odmietajú, temná minulosť zráža ich cenu o tisíce eur

18.06.2026 06:00

Kupujúci sa často riadia pocitmi, nie trhom. Tragická minulosť bytu vie skomplikovať predaj a pripraviť majiteľa o peniaze.

trump, macron, macronová

Trump zamieril na večeru do Versailles. Summit G7 podľa Macrona priniesol po mesiacoch sporov okamih jednoty

17.06.2026 23:18

Podľa francúzskeho prezidenta viedli zúčastnení lídri úspešné a zmysluplné rokovania.

poľsko, nato, vojaci, parašutisti

Dohoda, aká tu doteraz nebola. Poľsko a Nemecko posilňujú východné krídlo NATO

17.06.2026 22:17

Ministri obrany Nemecka a Poľska podpísali novú bilaterálnu dohodu o obrannej spolupráci.

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 117
Celková čítanosť: 191286x
Priemerná čítanosť článkov: 1635x

Autor blogu