Založ si blog

Ešte sú Vianoce : )

Včera bol prvý sviatok vianočný. Čas ničnerobenia. Veď …
Všetko navarené zo Štedrého dňa. Veď naša štedrá večera bola a vždy je naozaj štedrá. Máme šesť chodov plus pár druhov koláčikov. Kopec ovocia a aj nejaká zeleninka sa u nás nájde.
Takže od rána sme mali padla. Nič sme nemuseli robiť. Nič sme nerobili. Iba …
Iba jedli, rozprávali sa, pozerali staré filmy, rozprávky a … A šli sme sa prejsť. Lebo …
Lebo u nás v meste vládla hmla od rána do večera. Ale iba pár kilometrov za mestom bol iný svet. Ako to viem? Jednoducho. Šli sme na chalupu a tam nás privítalo slniečko plnou náručou svojich lúčov. A svietilo a svietilo a … Vyčarilo nám úsmev na tvári. Vlastne na tvárach. Išli sme tam nielen my dvaja, manžel a ja, ale aj syn s priateľkou. Bola to veľmi príjemná prechádzka.
Zastavili sme sa na chalupe. Vlastne len chalúpke. Je to taký storočný domček ešte s čiernou kuchyňou. Vyvetrali sme. Teda manžel otvoril všetky okná. Veď v dome boli len dva stupne a vonku pekných sedem. Kým sa vetralo, tak sme sa ja s Alenkou, synovou priateľkou, boli trošku prejsť dedinou. Bola, vlastne ešte stále je, odetá slávnostne, vo vianočnom šate. A tak sme šli. Len taký malý okruh. Prešli sme popri pár rodinných domoch, kde vládla vianočná pohoda. Aj zvieratká cítia tú pohodu, lebo boli zalezené vo svojich domčekoch, príbytkoch, či rovno poviem búdach. Ani jedného psa či psíka sme nevideli. Inak ma vždy pozdravia, veselo zaštekajú a zavrtia chvostíkom, keď idem popri nich do obchodu.
Len v potôčiku, ktorý tečie popri hadici domov a chodníku, ktorý lemuje tieto domy, sa bahnili kačice. No a ja , vášnivý fotograf, som vybrala z kabelky fotoaparát a fotila a fotila a … Mám krásne zábery kačíc i káčerov ako si hľadali niečo dobré, chutné do zobáčika. Vôbec si ma nevšímali, že sú objektom mojich krásnych záberov.
Obchod bol pravdaže zatvorený. Ani noha v ňom, ani pri ňom. Boli sme samučičké pri tom obchode. Šli sme ďalej.
Prišli sme ku krásnemu vianočnému stromu plnom žltých a červených veľkých vianočných gúľ. Urobili sme si pár fotiek a šli sme ďalej.
Blízko tohto ozdobeného stromu sa nachádza obecný úrad, dom remesiel a o kúsok vyššie evanjelický kostol. Šli sme si pozrieť kostol. Dnu sme sa nedostali, lebo už bol zatvorený. Slávnostná omša v ňom bola o desiatej a my sme tam boli už okolo jednej hodiny. Alenka, teda hlavne ona, ale aj ja, sme si urobili zábery tohto kostola. Chodníkom sme prešli až na druhú stranu a dostali sme sa na ďalšiu ulicu. Tam nás privítali dvaja hafani.
Sú to moji dobrí kamoši. Teda psí kamoši. Veď sa poznáme už chvíľku. Minule, keď som si urobila okružnú prechádzku dedinkou, som ich spoznala, prihovorila som sa im, odfotila ich, poďakovala a šla domov. Tak títo psíkovia, hoci vzrastom sú poriadne veľkí, ma privítali svojím spôsobom.
Zbadala som ich už z diaľky ako spokojne ležia pred vchodom do domu pred dverami a pozorujú okolitých ľudkov, ktorí hoci v malom počte, sa prechádzali dedinkou. Zastavila som sa s Alenkou pred týmto domom. Otvorila som kabelku, vybrala fotoaparát a … A milí psí kamoši ma zbadali a hneď sa vydali k plotu, k nám, aby nás pozdravili. Mávali chvostíkom, stavali sa na zadné nožičky, boli šťastné ako blchy v kožuchu. Urobila som pár záberov, keď mi vrecko na vetrovke začalo zvoniť.
Chvíľu zvonilo, kým som odložila foťák do kabelky a mohla zodvihnúť mobil. Ozval sa manželov hlas. „Kde ste?“ Nuž som mu odpovedala, že blízko, len pri evanjelickom kostole. Nevedel, kde je ten kostol, tak som mu vysvetlila, že len pri obecnom úrade, ten žltý kostol. Už vedel kde sme. A tak autom prišli so synom pre nás.
Spolu sme sa odviezli až k rybníku, ktorý má krásnu pešiu zónu. Veď cestou tam sme stretli mnoho domácich ľudkov. Tí išli pešo, na bicykli aj v kočiaroch. Teda detských kočíkoch.
Rybník nesklamal. Hladinu mal zamrznutú. Slniečko sa od nej odrážalo a nám bolo zrazu ešte krajšie na tvári i na duši. Obišli sme po hrádzi pol rybníka. Potom sme šli domov.
A krásny deň bol takmer za nami.
Pri ceste domov sme blízko nášho mesta znovu vstúpili do iného sveta. Do sveta plného hmly.
Aj vy ste prežili niečo neobyčajné počas tohto vzácneho, sviatočného dňa???sme

Nadšenec na Sahare

21.07.2024

Príjemné, slnečné, letné, skoré ránko vám všetkým prajem. Ako sa cítite v týchto saharských dňoch? Ja sa cítim ako sardinka vo vlastnej šťave sušená na priamom slnku. Lebo … Nemôžem síce hýbať nohami, ale hlavou a rukami áno. A tak hýbem mozgom. Viete to urobiť aj vy? Som presvedčená, že áno. Veď viete vyrobiť úžasné vecičky. Originálne. Preto je [...]

F1 v priamom prenose

29.06.2024

Príjemné, letné, prázdninové ráno vám všetkým prajem. Teda všetkým školopovinným študáčikom a ich rodičom a prarodičom a … Už ste rozmýšľali čo budete dnes robiť? Len tak zľahka sa odreagujete od starostí všedných dní, či pôjdete na maltu a výsledkom vašej niekoľkomesačnej činnosti bude novučičký domček? Kým manžel ešte spí, mám more času pre [...]

Hra farieb

17.06.2024

O hre farieb na skle Nedeľa skoro ráno. Boli sme na výtvarnom workshope v Ružinej.. Ráno, ešte takmer všetci účastníci workshopu spali, sme my dve ranné vtáčatká, už išli do ateliéru, kde boli všetky obrazy, čo sme maľovali na workshope. Niektoré boli namaľované úplne, niektoré len z časti. Okrem spomínaných obrazov stoly boli plné maliarskych potrieb. Celá [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 135001x
Priemerná čítanosť článkov: 1901x

Autor blogu