Založ si blog

Vianoce sú tuuu : ) : ) : )

Vianoce. Úžasný čas. Čas svetielok, nádeje v nás. Čas, kedy sme krajší, lepší. Jeden k druhému, k sebe samému, k celému svetu.
Aké sú Vianoce? Nuž také, aké si ich spravíme. Ako? Jednoducho a zložito zároveň. Jednoducho tak, že sa nebudeme stresovať kvôli poriadku v byte, či dome. Že sa vyhneme stresu so zháňaním darčekov na poslednú chvíľu. Že si nebudeme robiť zásoby jedla na celý mesiac, hoci Vianoce trvajú tri dni. Že … Nuž a zložito je presný opak riadkov, ktoré som napísala pre chvíľkou. Teda, že budeme robiť poriadok dôkladný v celom byte, či dome, akoby mala prísť čistotná polícia na kontrolu našej domácnosti. Že darčeky pre kompletnú blízku i vzdialenú rodinu kúpime pod dňa pred samotnou sviatočnou štedrou večerou. Že prídeme z návštevy obchodu s plnými taškami jedla a …
Tento rok sú u nás výnimočné Vianoce. Vlastne oni sú výnimočné každý rok. Ale …
Teraz má syn priateľku. Prišla prvýkrát k nám na Vianoce. A … Sú to jej prvé Vianoce. Prvé Vianoce, ktoré oslavuje. Je nadšená ako Alenka v Ríši divov. Prečo ako? Veď ona je Alenka.
Pomohla mi úplne vo všetkom čo som pripravovala počas Štedrého dňa. Išla nám práca od ruky ako po masle. Má presne také šikovné, tenké pršteky, je usilovná, trpezlivá, zábavná. Je moja verná kópia. Vlastne nie, ona je originál. Veď aj ja som originál. Každý z nás je originál, ktorý má svoj život, svoj svet, svoje šťastie.
Vianoce sú tento rok bez zhonu, ostrých slov. Sú úplne ideálne. Takto si predstavujem šťastie. Náš šťastný mikrosvet. A toto šťastie vidno, keď ideme s manželom po ulici. Držíme sa za ručičky, ako v prvých dňoch, keď sme sa spoznali. On vyzerá ako vážny, mladý muž v stredných rokoch. Vlasy skôr šedé ako čierne. Úsmev neukáže na ulici len tak. Ale … Ja naopak. Vyzerám ako dievča. Dlhé, vlnité, tmavé vlasy mi vejú vo vetre, ak fúka. Popri manželovi vyzerám skôr ako jeho dcéra, prípadne oveľa mladšia partnerka. A úsmev? No nevidno ho bežne na ulici. Úsmev na perách. Ale… V očiach ho vidno. Aj v duši. Veď oči sú okná do duše.
Nuž, včera, po štedrej večeri, sme sa šli prejsť. Prejsť po námestí, plnom svetielok. Nikde nebolo živej duše, keď sme sa vydali na prechádzku. Urobila som pár záberov. Svetielok, aj hviezd. Veď včera bolo nádherné jarné počasie, hoci kalendár nám tvrdil niečo iné. Ale …
Keď sme sa vracali z prechádzky, stretli sme pár mladých ľudí, ktorí sa išli zabaviť do jedinej kaviarni, ktorá bola otvorená. Pracuje v nej aj náš syn. Ale nechceli sme ho vyrušovať v práci. Veď cez okná sme videli, že tam je už pomerne veľa ľudí. Okrem týchto pár mladých žienok a mužov sme stretli len dve skupinky starších ľudí, ktorí boli na prechádzke so svojimi vernými, štvornohými miláčikmi. Psíkmi.
Po príchode domov sme spolu so synom a jeho priateľkov pozreli film Pelíšky, zasmiali sa, porozprávali a šli spať.
Takýto neobyčajne obyčajný bol náš Štedrý deň. Je to málo a či veľa? Nuž pre mňa je to veľa. Veď u nás je šťastie. A to má čestné miesto pri našom stole, pri našom krbe. Veď stojí každý deň pri nás.
Prajem vám pekné Vianoce v kruhu rodinky, priateľov, či samých seba. 🙂

Láska je láska

05.03.2023

Láska je láska. Je to najkrajší cit, ktorého je človek schopný. Každý človek miluje. Dieťa sa narodí a miluje svoju mamičku. Cíti jej tlkot srdca už dávno pred narodením. Vie, kedy je hladná, kedy sa smeje, kedy plače, kedy je pokojná, kedy je rozrušená. Lebo … Po narodení a zorientovaní sa vo svete šoubiznisu, sa učí mať rado svojho otecka, bračekov, sestričky. [...]

Povesti naše milé

26.02.2023

Včera bol krásne škaredý deň. Prečo krásny? Nuž, lebo som doobeda učila mojich milých študentov päť hodín slovenčinu a poobede som mala stretnutie s priateľmi, pekným slovom a piesňami. Ako je to možné? Lebo … O stretnutí s mojím priateľom spisovateľom Antonom Pižurným som vedela už dlhšie, len som nepostrehla v záplave pracovných povinností, že sa [...]

Piatok trinásteho – šťastie či nešťastie? ??

14.01.2023

Piatok. Deň ako každý iný a predsa iný. Len niekoľko piatkov do roka či pár rôčkov je piatok trinásteho. Prečo je to dôležité? Nuž pre niekoho je to dôvod na paniku, pre iného zas nie. Patrím k tým druhým ľudkom. Moja mamička sa narodila trinásteho. Nebol to síce piatok, ale zábavy s tým dátumom si užila viac než dosť. Ako dieťa bola veselá, všade bola, všetko [...]

žralok

Žralok ľudožrút javil abnormálne správanie. Skúmajú, čo k útoku v Hurgade viedlo

09.06.2023 13:05

Predátora chytili potom, ako zaútočil na ruského občana v letovisku Hurgada na pobreží Červeného mora.

Joseph Wu, minister zahraničných veci Taiwanu

Čína pohrozila Európe pre Taiwan. Minister Wu mieri do Prahy, s českým prezidentom sa zrejme nestretne

09.06.2023 13:00

Taiwan, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia, nemá formálne diplomatické vzťahy so žiadnou európskou krajinou s výnimkou Vatikánu.

Sopka / Mayon /

Indonézska sopka Anak Krakatoa vychrlila popol do výšky troch kilometrov

09.06.2023 12:31

Indonézia leží na tzv. Ohnivom kruhu, teda v oblasti, kde stret litosferických dosiek spôsobuje intenzívnu sopečnú aktivitu a časté zemetrasenia.

Ukrajina, vojna

Je to ofenzíva? Nie je to ofenzíva? Odpovedáme, čo sa deje na fronte

09.06.2023 12:18

Čo vieme o situácii na fronte, keď sa stále intenzívnejšie hovorí, že hlavná časť ukrajinskej protiofenzívy sa začala?

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 65
Celková čítanosť: 121723x
Priemerná čítanosť článkov: 1873x

Autor blogu