Založ si blog

Kde sa stratil zdravý rozum? ??

Je sobota, krásne slnečné ráno. Čas oddychu a čas pre naše koníčky. Ale …

U susedov je krásne slnečné ráno, ale vôbec nie čas oddychu a čas pre koníčky ich obyvateľov.

V Ukrajine, našom najbližšom susedovi, zúri vojna. Síce je na začiatku, ale stačí poznať pár historických udalostí, vedieť historicky, kriticky myslieť, vedieť čo bolo v minulosti dôležité a čo nie. A ešte niečo je potrebné. Zdravý rozum.

Kde zostal zdravý rozum? Nuž, to, bohužiaľ, neviem. Nie som predsa veštica, ani Sybila, ani … Som len obyčajný človiečik, ktorý sa teší z každého rána. Lebo … Lebo môžem prežiť ďalší deň v mojom krátkom živote. Lebo som šťastný človek, ktorý sa ráno nadýchne, v posteli si vystrie nožičky, ručičky a mozgové závity. Tie mi pracujú na plné obrátky veľmi často. Som totiž výmyselník.

A tak vymýšľam. Ako môžem pomôcť mojim študentom z Ukrajiny, z Ruska. Mojim priateľom z týchto dvoch krajín, ktoré sú vo vojnovom konflikte. Ako môžem pomôcť aj neznámym ľuďom z týchto krajín, predovšetkým z tej prvej, ktorých ani nepoznám. Ale viem, že tu sú. Že majú neskutočný strach. Strach o svojich najbližších, o seba, o svoj holý život. Nezáleží im na materiálnych veciach. Momentálne je pre nich najdôležitejšie prežiť túto strašnú pohromu. A tak mnohí utekajú zo svojich domovov, od svojich rodičov, priateľov. Vystúpili zo svojej komfortnej zóny. Lebo museli. Lebo chceli. Lebo …

Jedno je ale isté, a to, že všetci majú len strach. Strach pred niečím, čo sa zrodilo v chorej hlave. Čia chorá hlava to je? Je to jednoduché. Veď sa stačí zamyslieť a hneď viete odpoveď na túto jednoduchú otázku. Neveríte?

Tak čítajte ešte pár riadkov. Pamätáte sa na Hitlera? Na Mussoliniho? Na Napoleona? Na …? Na vojnu, ktorú vyvolali v snahe ovládnuť svet? Boli to v podstate jednoduchí ľudia, ktorí ale využili nespokojnosť ľudí so svojím životom. Či už išlo o ekonomiku. O sociálne záležitosti. O ich komfortnú zónu, ktorú nechceli prekročiť? Ktorí boli síce nespokojní, ale neurobili vôbec nič na zmenu svojho stavu? Nuž a títo ľudkovia z prvého riadku tohto odseku to využili vo svoj prospech. Ovládli masy nespokojných ľudí a zatiahli ich do vojnového konfliktu. A výsledok?

Ten predsa poznáte. Učili ste sa to na dejepise v škole. Či…???

Takže na záver mojej jednoaktovky: Verím, že zdravý rozum zvíťazí aj v tejto nezmyselnej vojne. A pevne dúfam, že to bude skoro. Veeeľmi skoro.

Príjemný začiatok slnečnej soboty vám prajem.

PS: Tiež bojujem. Sama proti prírode. Proti bolesti. Veď včera som nedobrovoľne strávila 7,5 hodiny v nemocnici. A to som včera mala namierené na univerzitu, k mojim spolužiakom, k lektorke, na stretnutie s literatúrou a hudbou. Ale … Človek mieni, choroba mení.

Nadšenec na Sahare

21.07.2024

Príjemné, slnečné, letné, skoré ránko vám všetkým prajem. Ako sa cítite v týchto saharských dňoch? Ja sa cítim ako sardinka vo vlastnej šťave sušená na priamom slnku. Lebo … Nemôžem síce hýbať nohami, ale hlavou a rukami áno. A tak hýbem mozgom. Viete to urobiť aj vy? Som presvedčená, že áno. Veď viete vyrobiť úžasné vecičky. Originálne. Preto je [...]

F1 v priamom prenose

29.06.2024

Príjemné, letné, prázdninové ráno vám všetkým prajem. Teda všetkým školopovinným študáčikom a ich rodičom a prarodičom a … Už ste rozmýšľali čo budete dnes robiť? Len tak zľahka sa odreagujete od starostí všedných dní, či pôjdete na maltu a výsledkom vašej niekoľkomesačnej činnosti bude novučičký domček? Kým manžel ešte spí, mám more času pre [...]

Hra farieb

17.06.2024

O hre farieb na skle Nedeľa skoro ráno. Boli sme na výtvarnom workshope v Ružinej.. Ráno, ešte takmer všetci účastníci workshopu spali, sme my dve ranné vtáčatká, už išli do ateliéru, kde boli všetky obrazy, čo sme maľovali na workshope. Niektoré boli namaľované úplne, niektoré len z časti. Okrem spomínaných obrazov stoly boli plné maliarskych potrieb. Celá [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 135017x
Priemerná čítanosť článkov: 1902x

Autor blogu