Duch Vianoc

Vianoce má rád asi každý z nás. Je to čas, keď sa zmení niečo v nás. Spomalíme, sme krajší, lepší, snažíme sa vytvoriť vianočnú náladu vo vnútri aj vonku. Gazdinky upratujú svoj dom, byt, či len jednu izbietku. Hlava rodiny má na starosti vianočný stromček, tradičnú rybu na štedrovečerný stôl. Iste hľadá a nájde aj darčeky pre svoju milú i deťúrence. Deti sa tešia už celý mesiac pred Vianocami na ten čarovný večer a dni.

Tento rok, rok 2020 je výnimočný. Nie, že by iné roky boli krajšie, ale korona si vyžiadala svoju daň. Musíme byť izolovaní od svojich milých, priateľov a známych. Musíme sláviť tieto najväčšie sviatky v roku úplne sami, maximálne sa môžeme stretnúť s jednou časťou rodiny. Je to smutné. Ale čaro Vianoc sa predsa nevytratilo. Je tu s nami. Možno ho vidieť v domoch a bytoch, kde bývajú dobrí ľudia.

Je núdzový stav, musíme zachovávať veľa pravidiel. Jedným z nich je zákaz stretávania sa. Von môžeme ísť len na nevyhnutný čas a potreby. Jednou z nich je pobyt v prírode, na čerstvom vzduchu.

Poobede sme sa s manželom šli prejsť do blízkeho lesíka. Bývame v strede sídliska, takže nám cesta do lesa trvá štvrť hodinu pomedzi paneláky. Takmer  v každom okne svietil vianočný stromček, či len svetielka v okne. Bol to krásny pohľad na vysvietené, ozdobené príbytky. Ľudí na chodníku bolo málo, len sem-tam sme stretli rodinku, pár, či osamelého človeka so psíkom. Vzduch bol vlhký, mrholilo, teplota pár stupňov nad nulou, ale nám to vôbec nevadilo. Mali sme tu jeden druhého. Držiac sa za ruky, prešli sme sídlisko a dostali sa do lesíka. Tam bol vzduch oveľa lepší. Keďže sa už stmievalo, naša prechádzka v lese netrvala dlho. Pomaly sme sa vracali domov a cestou stretli dvoch susedov. Pozdravili sme sa, povedali si pár slov a šli ďalej. Obdivovali sme ten čas vianočný, ktorý zavládol v našom meste.

Iste tento duch Vianoc vládne vo všetkých mestách, mestečkách, dedinách i lazoch na celom Slovensku i svete. Ľutujem tých ľudí, ktorí nemôžu osláviť tento sviatok v pohode a kľude kvôli vojne, chorobe či inému utrpeniu. Snáď budúci rok budú môcť aj oni v mieri a pokoji oslavovať vianočné sviatky.

Koniec a začiatok

31.05.2026

Dnes máme posledný májový deň. Je krásna nedeľa ako stvorená na ničnerobenie, oddych, či tvorbu nových, netradičných vecí. Nech sa rozhodnete akokoľvek stráviť voľné chvíle, vždy získate dobrý pocit zo seba, zo svojho života. Dnes sa síce končí mesiac máj – lásky čas, ale láska tu zostáva s nami stále. Je to nielen láska medzi mužom a ženou, či láska k [...]

Máj – Lásky čas

02.05.2026

Prajem vám všetkým krásne popoludnie. Je nádherná, slnečná sobota, ideálna na oddych. Máme toľko príležitostí stráviť krásne hodiny v prírode, s priateľmi alebo s rodinou. Včera bol 1. máj, Sviatok práce. A oslávili sme ho štýlovo. Okrem iného sme si užili prehliadku klasických áut, ktoré všetky bezpečne dorazili na Námestie SNP vo Zvolene. Keďže ma [...]

Čo prináša sobota?

25.04.2026

Dnes je úžasný deň. Ako je to možné??? Jednoducho. Veď je sobota. Voľný deň. Aspoň pre väčšinu pracujúcich ľudí. Aj pre nepracujúcich. Ale tí si užívajú voľné dni stále. Možno dobrovoľne, možno nasilu. Nuž … Stačí sa pozrieť von z okna a hneď uvidíte slniečkom zaliatu krajinu, domy, stromy, ľudí, zvieratá. Je to málo či veľa??? [...]

Iran War Strait of Hormuz

Ďalší tanker zasiahol projektil. Hormuzský prieliv je opäť na hrane vojny

27.06.2026 14:50

Útok na tanker, hrozby Iránu a americké údery.

fico

Fico pred summitom NATO pritvrdzuje: Slovensko nemá schváliť vojnové pôžičky, referendum označil za zbytočný luxus

27.06.2026 13:05, aktualizované: 14:55

Na stole je podľa premiéra ďalší plán na obrovskú vojenskú finančnú pomoc pre Ukrajinu.

SR doprava diaľnica Fico robotníci D2 BAX

VIDEO: Fico prišiel za robotníkmi do 37-stupňovej páľavy: Robiť v takomto teple je na hranici hrdinstva

27.06.2026 12:35

Premiér podotkol, že je odporcom toho, aby sa neustále predlžoval vek odchodu do dôchodku.

Hungary Pride March

Ani 40 stupňov nezastaví Pride v Budapešti. Opatrenia proti horúčavám riadi Magyar

27.06.2026 12:33

Vlani sa pochod organizovaný pod vedením opozičného primátora Karácsonya zmenil na jeden z najväčších protestov proti Orbánovej vláde.

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 117
Celková čítanosť: 192252x
Priemerná čítanosť článkov: 1643x

Autor blogu