Založ si blog

Šťastlivec

Šťastie je pekné slovíčko. Každý si pod týmto pojmom predstaví niečo iné. Pre jedného znamená výhru v športke. Iný za ním vidí dom, auto a chatu, ktoré má, ktoré získal za svoju prácu. Ďalší si povie, že mal šťastie, lebo stihol vlak, ktorý ho odvezie do diaľav.

 

Nuž, šťastie to je šesť písmen, ktoré ale vyjadrujú pocity, ktoré zažívame denno-denne. Veď skúste si predstaviť, aké je to šťastie zobudiť sa. Keď máte pred sebou deň voľna. Ráno vstanete, pustíte si príjemnú hudbu a môžete sa porozprávať s milovanou osôbkou v posteli o plánoch na tento deň. Keď nemusíte utekať do práce či školy. Jednoducho si urobíte kávu, čaj, či iný ranný nápoj a spokojne si ho vypijete.

 

Máte koníčky, alebo aspoň jeden? Máte šťastie. Pri jeho napĺňaní zažívate pocit, keď ste spokojní sami so sebou, so svetom okolo vás. Skúste si predstaviť, čo zažíva človek, ktorý napríklad maľuje obraz. Má istú predstavu čo chce namaľovať. Iste niečo pekné, čo ho zaujalo. Či už to, čo videl, počul, cítil nosom, rukami alebo len tak, čo sa mu premieta v mysli. Pri nanášaní jednotlivých farieb na plátno možno počuť aj šuchot štetca, ktorý šepká plátnu, aké je pekné. A bude ešte krajšie, keď ho oblečie do pestrofarebných šiat. Maliar si pri maľovaní oddýchne, príde na iné myšlienky a výsledkom jeho činnosti je krásny obraz. Potom ho môže obdivovať maliar i ľudkovia, ktorí sa naň pozrú. A v nich vyvolá tento pohľad na namaľovanú krásu pocit šťastia.

 

Podobne to majú spisovatelia. Tí pri písaní svojho diela zažívajú šťastie na vlastnej koži. Každučké slovo pekne ukladajú jedno vedľa druhého a vznikne z toho román, novela, rozprávka či báseň. Čitatelia sa zahĺbia do napísaného príbehu a prežívajú osudy hrdinov zas a znova. S pocitom šťastia. Keď vás vtiahne dobrá kniha do deja, zabúdate na starosti všedných dní. Máte teda šťastie, že ste objavili túto knihu či báseň, tento príbeh. Šťastní sú pri tom autor i čitatelia.

 

Šťastné sú deti. Pozerajú sa na svet očami, v ktorých uvidíte radosť zo života, zvedavosť a dôveru. Majú veľa zvedavých otázok. Prečo svieti slnko? Prečo kvitne kvietok? Prečo vonia? Prečo …? Majú neskutočnú vôľu spoznávať svet okolo seba. A sú šťastné, keď majú niekoho, kto im odpovie na ich nekonečné otázky.

 

Šťastím je, keď sa stretnete s bývalými spolužiakmi, s ktorými ste sa nevideli dlhé roky. A pri čajíku či kávičke si poviete všetko, čo sa vám podarilo v živote, za čo ste vďační. A spolužiaci so záujmom počúvajú a odpovedajú, ako keby ste sa rozišli len pred pár dňami. Priatelia sú tu na to, aby ste mohli zažívať šťastie pri stretnutí s nimi. Stačí aj telefonát. Poteší aj pohľadnica, či list.

 

Nuž vidíte, že šťastný môže byť každý, kto si to dokáže uvedomiť. Šťastie je umenie, ktorému sa dá naučiť. Len treba ukázať nešťastným ľuďom drobnosti, na ktoré sa môžu tešiť, ktoré im pomôžu zvládnuť bežné dni.

 

Šťastie je ten pocit, keď sme spokojní so sebou a svetom okolo nás. Keď sa dokážeme radostne pozerať na veci, ktoré inak vôbec nevyzerajú dobre. Napríklad taký dážď. Mnohí by povedali, že zasa leje. Ale šťastlivec si povie, konečne dostanú rastlinky sprchu, veď už boli zaprášené všednými dňami. Nuž šťastie si každý predstavuje inak. Jedno však majú šťastlivci spoločné. Vidia krásu v maličkostiach a majú silu, zmeniť ľudí okolo seba k lepšiemu.

Nadšenec na Sahare

21.07.2024

Príjemné, slnečné, letné, skoré ránko vám všetkým prajem. Ako sa cítite v týchto saharských dňoch? Ja sa cítim ako sardinka vo vlastnej šťave sušená na priamom slnku. Lebo … Nemôžem síce hýbať nohami, ale hlavou a rukami áno. A tak hýbem mozgom. Viete to urobiť aj vy? Som presvedčená, že áno. Veď viete vyrobiť úžasné vecičky. Originálne. Preto je [...]

F1 v priamom prenose

29.06.2024

Príjemné, letné, prázdninové ráno vám všetkým prajem. Teda všetkým školopovinným študáčikom a ich rodičom a prarodičom a … Už ste rozmýšľali čo budete dnes robiť? Len tak zľahka sa odreagujete od starostí všedných dní, či pôjdete na maltu a výsledkom vašej niekoľkomesačnej činnosti bude novučičký domček? Kým manžel ešte spí, mám more času pre [...]

Hra farieb

17.06.2024

O hre farieb na skle Nedeľa skoro ráno. Boli sme na výtvarnom workshope v Ružinej.. Ráno, ešte takmer všetci účastníci workshopu spali, sme my dve ranné vtáčatká, už išli do ateliéru, kde boli všetky obrazy, čo sme maľovali na workshope. Niektoré boli namaľované úplne, niektoré len z časti. Okrem spomínaných obrazov stoly boli plné maliarskych potrieb. Celá [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 135016x
Priemerná čítanosť článkov: 1902x

Autor blogu