Založ si blog

Krásny začiatok dňa

Zasa bol jeden z tých obyčajných dní, keď deti musia ísť do školy a dospelí do práce. Nuž, kto sa teší, že pôjde do školy? Azda len predškoláci. Ale aj tí čoskoro zistia, že sa musia stále niečo učiť, denne si písať domáce úlohy a takéto trápenie budú zažívať dennodenne nasledujúcich desať rokov. Česť výnimkám.

 

Ráno vstať, rozlepiť oči, umyť ich vodou, aby niečo videli. No potom začne rýchly kolotoč. Dať sa do poriadku, aby sa nás okolie nezľaklo. Niečo dať do žalúdka. A poďme rýchlo vydať sa na cestu do školy, či práce.

 

Jedného dňa, bolo to ráno koncom zimy. Hoci svietilo slniečko,  vzduch bol taký mrazivý, že omŕzali ruky vo vreckách zimnej vetrovky. Čakal nás dlhý deň v škole.

 

Na železničnej stanici sme už všetci stáli na nástupišti. Vlak do Košíc prichádzal do stanice. Mladý mužský hlas oznamoval jeho príchod a bol veľmi veselý. V pozadí sa ozýval tenký detský hlások. Dieťatko si vôbec nevšimlo, že otecko pracuje. Mladý muž sa musel premáhať, aby hlásenie podal s vážnym hlasom. Vlak na ceste do Košíc ide hornou trasou, teda cez Dedinky-Mlynky. Cesta trvá takmer päť hodín a vlak stojí v mnohých staniciach. Kým vymenoval všetky názvy, jeho hlas stúpal do vysokých výšok. Po poslednej stanici vyprskol v smiech a až potom vypol mikrofón.

 

Všetci na nástupišti boli dobre naladení na cestu za prácou, školou, či len tak do diaľok na návštevu k priateľom alebo spoznávanie krás našej krajiny.

 

Nuž, pri ďalšej ceste vlakom, autobusom, autom, bicyklom či pešo, si skúste všimnúť také nenápadné zmeny, ktoré sa dejú každučký deň. Veď v každom ročnom období sa dá nájsť niečo pekné. Niečo, čo vám zdvihne náladu.

 

V zime je to napríklad vŕzgajúci sneh pod nohami, či spev vetra v korunách stromov.

 

Už od predjaria môžete počuť trilkovanie vtáčikov, ktorí už pár týždňov pred oficiálnym začiatkom jari vedia, kedy naozaj príde. Keď budete naozaj pozorne počúvať a pozerať s otvorenými očami dokorán, tak iste uvidíte rásť aj rastlinky, ktoré s radosťou privítajú nový zrod života. Uvidíte rásť a neskôr aj kvitnúť kvietky, ktorých omamná vôňa si podmaní motýle, chrobáčiky či iné tvory.

 

V lete sa všetky rastlinky aj zvieratá predháňajú, kto je krajší, silnejší, múdrejší. Občas je príliš sucho. Vtedy musia zobrať rozum do hrsti, aby prežili s tou troškou vody, ktorú majú k dispozícii. Je to najmä ranná rosa, voda, ktorá si tečie v podzemí, i tá troška v riekach a potokoch, ktorú ešte nevypilo slnko. Občas býva aj búrka. Vtedy sa potešia prídelu vody stromy, kríky i kvietky. Pravdaže, že aj zvieratkám a ľuďom pomôže.

 

Na jeseň sú stromy odeté do pestrofarebných šiat. Nájdete tam krásavice v zelenkavých, žltých, červených i hnedastých odtieňoch. Môžete si oči vyočiť, nenájdete dva rovnaké modely šiat. V záhradách i lesoch a lúkach nájdete bohaté množstvo zrelých plodov, ktoré sú dobré do bruška. Zvieratká si z nich robia zásoby na zimu. Ľudia tiež, len ich upravia varením, zaváraním, mrazením.

 

Po pestrofarebnej jeseni príde zima. Vtedy sa príroda uloží na zaslúžený spánok, aby na jar zas ožila.

 

Nuž vidíte, že v každom období roka, môžete nájsť niečo pekné, čo vám rozveselí deň. Skúste sa započúvať a pozrieť okolo seba s otvorenými ušami a očami.

Nadšenec na Sahare

21.07.2024

Príjemné, slnečné, letné, skoré ránko vám všetkým prajem. Ako sa cítite v týchto saharských dňoch? Ja sa cítim ako sardinka vo vlastnej šťave sušená na priamom slnku. Lebo … Nemôžem síce hýbať nohami, ale hlavou a rukami áno. A tak hýbem mozgom. Viete to urobiť aj vy? Som presvedčená, že áno. Veď viete vyrobiť úžasné vecičky. Originálne. Preto je [...]

F1 v priamom prenose

29.06.2024

Príjemné, letné, prázdninové ráno vám všetkým prajem. Teda všetkým školopovinným študáčikom a ich rodičom a prarodičom a … Už ste rozmýšľali čo budete dnes robiť? Len tak zľahka sa odreagujete od starostí všedných dní, či pôjdete na maltu a výsledkom vašej niekoľkomesačnej činnosti bude novučičký domček? Kým manžel ešte spí, mám more času pre [...]

Hra farieb

17.06.2024

O hre farieb na skle Nedeľa skoro ráno. Boli sme na výtvarnom workshope v Ružinej.. Ráno, ešte takmer všetci účastníci workshopu spali, sme my dve ranné vtáčatká, už išli do ateliéru, kde boli všetky obrazy, čo sme maľovali na workshope. Niektoré boli namaľované úplne, niektoré len z časti. Okrem spomínaných obrazov stoly boli plné maliarskych potrieb. Celá [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 135019x
Priemerná čítanosť článkov: 1902x

Autor blogu