Založ si blog

Čo je šťastný život?

Tento rok je pre nás Slovákov dosť zvláštny a náročný. Ale …

Už tridsaťpäť rokov máme po Nežnej revolúcii. Síce ešte pár mesiacov zostáva, kým príde ten dátum, ten deň kedy sme vyšli na námestia miest a štrngali kľúčmi a tak sa snažili poraziť nefunkčný režim, ktorý u nás vládol desaťročia. Deň, kedy si naplno budeme uvedomovať historický okamih, kedy komunistická strana stratila svoju politickú moc v Československu.

Nuž, ale nie o politických dejinách nášho štátiku chcem napísať pár riadkov.

Napíšem vám pohľad na revolučné politické udalosti z pohľadu mladého človeka, ktorý práve v tom roku vstúpil do sveta dospelých. Možno sa vám to bude zdať smiešne, možno čudné a možno sa zamyslíte nad tým, čo ste si prečítali. To už nechám na vás, na vaše myšlienkové pochody. Rada by som len ukázala ako sa cítili a cítia obyčajní ľudia. Ako sa vedia prispôsobiť dobe, zmeneným podmienkam pre život. Je to dobré a či nie? To už záleží len na vás.

Prejdem teda k jednému obyčajnému človiečikovi, ktorý má úspešne stredoškolské štúdium za sebou, maturitné vysvedčenie v ruke, hlavu v oblakoch a sny o budúcnosti. Veď rodičia žili síce dosť ťažký život, ale boli s ním viac-menej spokojní. A dúfali, že ich potomkovia budú mať ešte lepšie podmienky na život. Veď socializmus prinášal veľa životných istôt. Napríklad bezplatné vzdelávanie, zdravotníctvo, stálu prácu.

Mám dlhoročné skúsenosti s hľadaním a získaním práce mojich snov. Myslím, prácu, s ktorou by som bola spokojná, ktorá by mi neprinášala denno-denne stres a vyčerpanie. Dôležité je ale hľadať ďalej. Veď viete, kto hľadá, ten nájde. Lenže …

Je to beh na dlhé trate. Trvalo mi dlhé roky, kým som našla to, čo som hľadala. Zmysluplnú prácu, ktorá by bola nielen prácou ale aj koníčkom zároveň. Z tých mnohých zamestnaní, ktorými som prešla, môžem spomenúť snáď také, ktoré sa nachádzajú na opačných koncoch mojej obľúbenosti. Začala som po maturite pracovať ako referentka v poisťovni, prešla som kancelárskymi prácami, ale zarábala som si aj ako krajčírka, či pomocná sila v kuchyni a chyžná v Nemecku. Najviac ma bavila práca sociálnej pracovníčky v domove dôchodcov a učiteľky nemeckého jazyka na strednej umeleckej škole či základnej škole.

Nechcela som sa týmito poslednými riadkami nejak chváliť, alebo niečo podobné. Napísala som ich preto, aby ste videli, že nie ste sami, čo musíte pracovať na rôznych miestach, s rôznymi ľuďmi a musíte odísť z práce z rôznych príčin. Zdá sa mi to dosť podobné môjmu pracovnému príbehu. Asi taký rozdiel medzi nami je, aspoň to tak cítim, že kým ja som večný optimista, sú medzi vami ľudia z opačného konca spektra. Ale to je úplne v poriadku. Veď je to super, že sme rôzni ľudia. Máme pestrý život. Je to ako čierna a biela. Medzi nimi existuje veľa farebných odtieňov. Alebo ako jing – jang. Tiež sú úplne rozdielne, ale zároveň sa dopĺňajú.

Nadšenec na Sahare

21.07.2024

Príjemné, slnečné, letné, skoré ránko vám všetkým prajem. Ako sa cítite v týchto saharských dňoch? Ja sa cítim ako sardinka vo vlastnej šťave sušená na priamom slnku. Lebo … Nemôžem síce hýbať nohami, ale hlavou a rukami áno. A tak hýbem mozgom. Viete to urobiť aj vy? Som presvedčená, že áno. Veď viete vyrobiť úžasné vecičky. Originálne. Preto je [...]

F1 v priamom prenose

29.06.2024

Príjemné, letné, prázdninové ráno vám všetkým prajem. Teda všetkým školopovinným študáčikom a ich rodičom a prarodičom a … Už ste rozmýšľali čo budete dnes robiť? Len tak zľahka sa odreagujete od starostí všedných dní, či pôjdete na maltu a výsledkom vašej niekoľkomesačnej činnosti bude novučičký domček? Kým manžel ešte spí, mám more času pre [...]

Hra farieb

17.06.2024

O hre farieb na skle Nedeľa skoro ráno. Boli sme na výtvarnom workshope v Ružinej.. Ráno, ešte takmer všetci účastníci workshopu spali, sme my dve ranné vtáčatká, už išli do ateliéru, kde boli všetky obrazy, čo sme maľovali na workshope. Niektoré boli namaľované úplne, niektoré len z časti. Okrem spomínaných obrazov stoly boli plné maliarskych potrieb. Celá [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 135003x
Priemerná čítanosť článkov: 1901x

Autor blogu