Založ si blog

Úzkosť a panika

Kde bolo, tam bolo, žila jedna mladá dáma. Bolo to len také malé nič. Tenká, malá osôbka. Skoro ju nebolo nevidno od zeme. Ale … Veď dobrého nebýva veľa. Aspoň toto ju utešovalo, keď ju prehliadali. Keď jej nevenovali pozornosť. Keď niečo povedala, nikto ju nepočúval. A tak sa utiahla. Utiahla do seba a vytvorila si svoj mikrosvet.

Tam bola kráľovnou. Tam ju každý rád počúval. Každý chcel od nej radu. A ona s radosťou poradila. Rada rozprávala. Až …

Až raz mala tej samoty dosť. Zrazu si uvedomila, že sa nič nezmenilo za týždeň. Za mesiac. Za rok. Za päť rokov.

Kde sa vzalo, tam sa vzalo, zrazu mala pocit, že sa nevie nadýchnuť. Že jej pľúca sa scvrkli. Že sú príliš malé na to, aby mohla normálne dýchať. Že sa udusí. Aj jej srdiečko sa zrazu zbláznilo. Búchalo tak silno, že ho bolo počuť. A rýchlo. Takú rýchlosť si ani nevedela predstaviť, že srdce dokáže dosiahnuť. A čo tlak? No aj ten stúpol do nebeských výšin.

A prečo sa takto zle cítila? Bol na to dôvod? Dôvod na to bol aj nie. Len tak sa zrazu zmenila. Ale prečo? Nuž, asi preto, že sa cítila tak osamelo celé tie roky. Zrazu na ňu doľahla panika a úzkosť. Preto to búchajúce, poskakujúce srdiečko, pocit na udusenie, vysoký krvný tlak.

Lenže toto nevedela. Vlastne ani netušila. A tak zašla za svojím obvodným lekárom.

Ten jej zmeral tlak. Naozaj bol vysoký. Dostala lieky na zníženie tlaku. Teda betablokátory. Tie zabrali. Lekár jej povedal, že ich musí brať do konca života. Nuž … Bude ich brať, len nech sa cíti lepšie.

Obvodný lekár ju poslal k pľúcnemu lekárovi. Ten jej zmeral množstvo vydychovaného vzduchu, teda urobil spirometriu. Tá ukázala, že má priemerný objem pľúc. Nič chorobné tam nenašiel. A tak ju poslal k ďalšiemu odborníkovi.

K akému? Obvodný lekár vypísal výmenný lístok a ona šla k odborníkovi. K psychiatrovi. Pýtala sa prečo? Obvodný lekár jej vysvetlil, že všetky doterajšie vyšetrenia neukázali žiadnu odchýlku od zdravého človeka. Teda, že všetky vyšetrenia sú negatívne.

Ale keď má stále pocit na odpadnutie, nevie sa zrazu normálne nadýchnuť, srdce jej ide z hrude vyskočiť, príčina môže byť v psychike. Vysvetlil jej, že psychika robí s človekom divy.

Pýtala sa sama seba: „Som vari blázon? Musím ísť k psychiatrovi? Veď tam chodia len ľudia chorí na hlavu. A čo povedia ostatní? Otec, mama, brat, kamaráti, známi?“

Nuž, tieto otázky sa jej vyrojili v hlave. A tak s malou dušičkou zobrala výmenný lístok od obvodného lekára a vykročila z ambulancie do čakárne.

Cestou domov sa jej v hlave miešali pocity zúfalstva a nádeje. Nevedela sa zmieriť s tým, že musí ísť k psychiatrovi.

Bála sa odsúdenia od svojho okolia. Nepochopenia. Ale …

Keď niekoho bolí zub, ide k zubárovi. Keď si niekto zlomí ruku, ide k chirurgovi. Keď niekoho bolí hrdlo, ide k všeobecnému lekárovi. A čo urobí človek, ktorého bolí duša? No predsa k psychiatrovi. Lenže toto ešte veľa ľudí nechápe. Mnohí ešte nepochopili, že aj psychiater je len lekár, ktorý vie liečiť dušu.

Dá sa vyliečiť duša? Dá. Je to síce beh na dlhé trate, ale dá sa zvíťaziť v tohto nerovnom boji.

Pri liečení duše vie pomôcť aj psychológ. Keď títo dvaja odborníci liečia poranenú dušu, je veľmi pravdepodobné, že skôr, či neskôr, úbohá dušička nájde svoju stratenú rovnováhu. Svoj pokoj.

Týmto článkom som chcela len povedať a ukázať, že aj duša sa dá liečiť. Veď je to neoddeliteľná súčasť nášho života. Tak sa netreba báť, vyhľadať pomoc u psychiatra či psychológa. Hoci naša spoločnosť sa na ľudí, ktorí navštevujú týchto odborníkov, pozerá cez prsty. Lenže …

Každého niekedy môže začať bolieť duša. Dúfam len, že potom nájde v sebe silu vyhľadať odbornú pomoc.

Nadšenec na Sahare

21.07.2024

Príjemné, slnečné, letné, skoré ránko vám všetkým prajem. Ako sa cítite v týchto saharských dňoch? Ja sa cítim ako sardinka vo vlastnej šťave sušená na priamom slnku. Lebo … Nemôžem síce hýbať nohami, ale hlavou a rukami áno. A tak hýbem mozgom. Viete to urobiť aj vy? Som presvedčená, že áno. Veď viete vyrobiť úžasné vecičky. Originálne. Preto je [...]

F1 v priamom prenose

29.06.2024

Príjemné, letné, prázdninové ráno vám všetkým prajem. Teda všetkým školopovinným študáčikom a ich rodičom a prarodičom a … Už ste rozmýšľali čo budete dnes robiť? Len tak zľahka sa odreagujete od starostí všedných dní, či pôjdete na maltu a výsledkom vašej niekoľkomesačnej činnosti bude novučičký domček? Kým manžel ešte spí, mám more času pre [...]

Hra farieb

17.06.2024

O hre farieb na skle Nedeľa skoro ráno. Boli sme na výtvarnom workshope v Ružinej.. Ráno, ešte takmer všetci účastníci workshopu spali, sme my dve ranné vtáčatká, už išli do ateliéru, kde boli všetky obrazy, čo sme maľovali na workshope. Niektoré boli namaľované úplne, niektoré len z časti. Okrem spomínaných obrazov stoly boli plné maliarskych potrieb. Celá [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 135004x
Priemerná čítanosť článkov: 1901x

Autor blogu