Šťavnatý koláčik

Nádherné počasie neskorého babieho leta koncom októbra nás vylákalo na prechádzku. Zo sídliska sme sa s manželom odviezli naším staručkým autom. Prešli sme sa mestom, obdivovali stromy odeté do pestrofarebných šiat. Niektoré už mali holé konáre, čakali na zimu a tešili sa na jar, keď sa znova zahalia do krásnych svetlozelených šiat. No mnohé druhy stromov a kríkov sa ešte nechceli vzdať svojho pestrofarebného odevu.

Toho dňa sme šli s manželom aj do obchodu. Bol to vlastne veľkoobchod, kde treba kúpiť podstatne viac vecí jedného druhu ako v maloobchode. Je tam aj malé oddelenie pre veci, ktoré sú krátko pred dátumom spotreby a občas tam nájdeme aj niečo zaujímavé do našej kuchyne.

Nuž ako sme boli v tom obchode a hľadali niečo na spestrenie nášho jedálnička, nenašli sme takmer nič. Až … . Prišli sme k oddeleniu s ovocím a zeleninou. A tam sa na nás usmievali jabĺčka. Boli krásne červené, niektoré aj so žltým prelivom. Ich cena bola pre nás priaznivá. Nuž sme neváhali ani chvíľu a už bol jeden kartón týchto jabĺčok náš. Po ich zaplatení sme sadli do auta a o niekoľko desiatok minút sme boli doma.

Manžel nadšene ochutnal prvé jablko. Bolo úžasné. Šťavnaté, sladké, presne také aké má rád. Zjedol jedno, zjedol druhé a poobede aj tretie. Ja so synom sme tiež hneď ochutnali a boli nadšení výbornými jabĺčkami. Bola to jesenná odroda, preto boli v najlepšej kondícii. O týždeň už budú sypké, bez svojej typickej šťavy. Nastala otázka: „Čo s toľkými jablkami urobíme?“ Odpoveď: „Zjeme ich“ Ale …

Tak som sa pustila do vymýšľania spôsobov ako spracovať to obrovské množstvo jabĺk. Ako prvé boli raňajky. Pozostávali z dvoch jabĺk nastrúhaných na jemno aj so šupkou a hrsťou nasekaných pečených gaštanov. Potom ma napadlo urobiť aj koláč.

A tak som si nachystala celozrnnú múku, med, olej, vajíčka, jablká a prášok do pečiva ( Pri jeho hľadaní v nádobke s balíčkami vanilínového cukru, pudingovými práškami a prášku do pečiva som zistila, že mi už došiel. Tak som ho nahradila sódou bikarbónou). Tieto suroviny a prísady mi stačia na vytvorenie chutného koláča.

Do misky som nastrúhala očistené jablká – 5 kusov, pridala 1,5 dl medu, 1 dl oleja, 3 celé vajíčka, 250 g múky, 1,5 čajovej lyžičky sódy. Všetko som to iba jednoducho zmiešala vareškou. Hmotu som vyliala na plech, na ktorom bol iba papier na pečenie a dala do vyhriatej rúry piecť. Priebežne som kontrolovala či je už upečený. Ako poznáte, že je koláč už hotový? Jednoducho. Nosom. Cítiť vôňu jabĺk po celej kuchyni. Očami. Vidíte ako okraje koláča a jeho povrch pomaly hnednú. A nakoniec aj hmatom. Pichnete do jeho stredu a po stranách špáradlo. V prípade, že je špáradlo čisté, že sa naň už nelepí cesto, tak je koláč upečený.

Po vychladnutí som jeho vrch natrela vlastnoručne urobeným džemom z čierneho ríbezľa, posypala namletými orechmi, prekrojila na polovicu. Obe polovice som spojila a vytvorila šťavnatý, zdravý koláč. Čo myslíte, ako dlho sa udržal v našej kuchyni? Nuž poviem vám to. Iba pár hodín. Nie som na sladké maškrty, ale z tohto koláčika som zjedla až dva kúsky. Jeden na desiatu a druhý na olovrant. No moji dvaja maškrtníci si ho nevedeli vynachváliť. Dva kúsky ešte zostali aj do druhého dňa. Takže ráno som okrem ovocno-zeleninových raňajok mala aj tento jeden koláčik.

Skúste si upiecť takýto jednoduchý koláčik. Raz za čas si môžete dovoliť aj niečo na maškrtenie. Keď nebudete preháňať s jeho skonzumovaným množstvom, tak sa to neodrazí ani na vašej štíhlej línii. Veď aký by bol život, keby sme nemali aj niečo chutné, dobré v našom jedálničku? Asi nudný. A to predsa nechceme.

Koniec a začiatok

31.05.2026

Dnes máme posledný májový deň. Je krásna nedeľa ako stvorená na ničnerobenie, oddych, či tvorbu nových, netradičných vecí. Nech sa rozhodnete akokoľvek stráviť voľné chvíle, vždy získate dobrý pocit zo seba, zo svojho života. Dnes sa síce končí mesiac máj – lásky čas, ale láska tu zostáva s nami stále. Je to nielen láska medzi mužom a ženou, či láska k [...]

Máj – Lásky čas

02.05.2026

Prajem vám všetkým krásne popoludnie. Je nádherná, slnečná sobota, ideálna na oddych. Máme toľko príležitostí stráviť krásne hodiny v prírode, s priateľmi alebo s rodinou. Včera bol 1. máj, Sviatok práce. A oslávili sme ho štýlovo. Okrem iného sme si užili prehliadku klasických áut, ktoré všetky bezpečne dorazili na Námestie SNP vo Zvolene. Keďže ma [...]

Čo prináša sobota?

25.04.2026

Dnes je úžasný deň. Ako je to možné??? Jednoducho. Veď je sobota. Voľný deň. Aspoň pre väčšinu pracujúcich ľudí. Aj pre nepracujúcich. Ale tí si užívajú voľné dni stále. Možno dobrovoľne, možno nasilu. Nuž … Stačí sa pozrieť von z okna a hneď uvidíte slniečkom zaliatu krajinu, domy, stromy, ľudí, zvieratá. Je to málo či veľa??? [...]

Fico, Magyar

Žiadne Rakúsko-Uhorsko. Fico sa prvý raz stretne s Magyarom. Ako ich vzťah ovplyvní V4?

18.06.2026 06:00

Chystá sa veľké vzkriesenie visegrádskej štvorky?

kolaz umrtie byty lenka nemeth a ivan majersky

Zatekajúca strecha je menší problém než vražda. Vysnívané byty ľudia odmietajú, temná minulosť zráža ich cenu o tisíce eur

18.06.2026 06:00

Kupujúci sa často riadia pocitmi, nie trhom. Tragická minulosť bytu vie skomplikovať predaj a pripraviť majiteľa o peniaze.

trump, macron, macronová

Trump zamieril na večeru do Versailles. Summit G7 podľa Macrona priniesol po mesiacoch sporov okamih jednoty

17.06.2026 23:18

Podľa francúzskeho prezidenta viedli zúčastnení lídri úspešné a zmysluplné rokovania.

poľsko, nato, vojaci, parašutisti

Dohoda, aká tu doteraz nebola. Poľsko a Nemecko posilňujú východné krídlo NATO

17.06.2026 22:17

Ministri obrany Nemecka a Poľska podpísali novú bilaterálnu dohodu o obrannej spolupráci.

ingpetr

S úsmevom je život krajší. Aký budú mať deň ľudia vo vašej blízkosti, keď im s úsmevom poviete : "Dobré ráno?" Skúste to urobiť a uvidíte ich pozitívnu reakciu. Veľa šťastia prajem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 117
Celková čítanosť: 191287x
Priemerná čítanosť článkov: 1635x

Autor blogu